NOVO: Naš potopis lahko spremljate na strani: http://elektra2011.tumblr.com/

nedelja, 3. april 2011

7. in 8. dan - Monteray Bay, NASA Research Center, Tesla Motors


V soboto smo se odpravili na ogled mesta Monterey, ki se nahaja kar 70 milj od našega hotela, zato smo se na pot podali že v zgodnjih jutranjih urah. Sprehodili smo se skozi center mesta do pomola, kjer je razgledna točka za opazovanje morskih živali. Opazili smo morske vidre, ki so leno poležavale na gladini morja. Ker smo hoteli videti še ostali morski ekosistem, smo se napotili proti Monterey akvariju,ki se ponaša z raznolikimi in edinstvenimi vrstami, od katerih smo mnoge videli prvič. Po ogledu akvarija smo se napotili še bolj južno do plaž Big Sur-a. Omenimo naj, da je bil prvotni plan obiskati Monterey in Big Sur že v prvih dneh našega potovanja, vendar je zemeljski plaz poškodoval obmorsko cesto, ki vodi v Monterey z juga. Plaže Big Sur-a veljajo, po pripovedovanju domačinov, za najlepše na tem območju.

Nedeljsko jutro smo porabili za pranje in sušenje umazanih oblačil ter urejanje spletne strani. Popoldne pa smo se odpravili proti Tesla Motors. Eden od ustanoviteljev Tesla Motors je Elon Musk, ki je med drugim tudi lastnik podjetij PayPal in eBuy. Primarni cilj ustanoviteljev je bil dokazati širši javnosti, da nafta ni edini primeren način za poganjanje jeklenih konjičkov. Z razvojem Tesla Roadsterja so odprli tržišče električnim avtomobilom ter zaprli usta vsem skeptikom, ki so dvomili v primernost električne energije za poganjanje športnega avtomobila. Sami pravijo, da so zadani cilj več kot presegli, saj so razvili avtomobil, ki ima poleg športnega izgleda, ki na trenutke spominja na Ferrarija, tudi zavidljive pospeške in majhno porabo energije. Če ste ob branju bloga pomislili ali ima Tesla Motors mogoče ime po izumitelju, znanstveniku in utemeljitelju izmenične napetosti – Nikoli Tesli, je odgovor pritrdilen.

Pozno popoldan so nas sprejeli še v Nasinem Ames Research Centru, ki je stacioniran v bližini Tesla Motors. Videti smo del ISS-a (International Space Station) ter se udeležili zelo zanimivega predavanja o zmotnih razmišljanjih o vesolju (temna stran lune, breztežnost telesa, …). S predstavnico NASE smo se zapletli tudi v pogovor o Marsu. Izvedeli smo, da želijo na zemljo pripeljati kakšen delček Marsa, za nadaljne raziskave. Problem so seveda zopet finance, saj bi tak podvig stal 4 milijarde dolarjev, kar v primerjavi z letnim proračunom NASE, ki so ga v zadnjih letih oklestili na 18 milijard dolarjev, predstavlja precejšnji zalogaj.

Ni komentarjev:

Objavite komentar